O korzyściach związanych z wykorzystaniem nitroksu w nurkowaniu nie trzeba przekonywać nikogo kto kiedykolwiek otarł się o ten sport. Warto wiedzieć jak wykorzystać je w stu procentach.
Na nurkowym rynku wydawniczym pojawiło drugie wydanie znakomitej książki, autorstwa Jacka Kota i Tomasza Żabierka pt. „Nitroks. Poradnik dla nurków”. Jest to pełne kompendium współczesnej wiedzy na temat zastosowania sztucznych mieszanin oddechowych zawierających tlen i azot, w nurkowaniu rekreacyjnym – zarówno sportowym, jak i technicznym.
Sądząc po sukcesie wydania pierwszego, jesteśmy przekonani, że jest to pozycja „must have” w Waszych nurkowych biblioteczkach.
Książka opisuje m.in. takie zagadnienia jak:
1. Historia nurkowania nitroksowego
2. Prawa gazowe
3. Właściwości tlenu, azotu i nitroksu
4. Przygotowanie nitroksowej mieszaniny oddechowej
5. Planowanie nurkowania nitroksowego
6. Przygotowanie sprzętu do nurkowania z nitroksem
Autorzy:
Jacek Kot – lekarz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, od 1995 roku pracownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni, gdzie uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy „Programowanie nitroksowych ekspozycji saturowanych”. Współautor książki „NITROKS: Poradnik dla nurków” (2006). Nurkuje od 1981 roku, instruktor nurkowania M3 KDP/CMAS, instruktor nitroksowy MN2 KDP/CMAS, instruktor nitroksowy TDI, instruktor SCR TDI, nurek trimiksowy IANTD. Konsultant medyczny DAN Europe, recenzuje plany głębokich nurkowań.
Tomasz Żabierek – Instructor Trainer IANTD dla większości poziomów nurkowych, w tym dla kilku typów rebreatherów. Związany z rebreatherami zamkniętymi od ponad 8 lat, był pierwszym w Europie instruktorem IT dla rebreathera HammerHead CCR. Autor wielu publikacji o tematyce nurkowej, laureat konkursu fotograficznego National Geographic (za zdjęcie podwodne).